ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1124778
 بازدید امروز : 1056
 کل بازدید : 4131830
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.2412
اخبار > «دستگاه حذف اشباع ترانسفورماتور جریان به روش جبرانسازی و مغناطیس زدایی» ثبت اختراع شد.


نسخه چاپي      ارسال به دوست    

     «دستگاه حذف اشباع ترانسفورماتور جریان به روش جبرانسازی و مغناطیس زدایی» ثبت اختراع شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان، «دستگاه حذف اشباع ترانسفورماتور جریان به روش جبرانسازی و مغناطیس زدایی» توسط محققین دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر و برق منطقه ای سمنان  و با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان ثبت اختراع شد.

داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: این اختراع توسط آقایان دكتر یوسف علینژاد برمی عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، سعید صنعتی دانشجوي دکتری این دانشكده، دانشگاه سمنان و برق منطقه ای سمنان در اداره کل ثبت اختراعات کشور به شماره 101561 به ثبت رسید.

دکتر علینژاد برمی در توضیح این اختراع گفت: ترانسفورماتور جریان یکی از ترانسفورماتورهای اندازه‌گیری گران قیمت در صنعت برق است که وظیفه اندازه‌گیری جریان در سیستم های با ولتاژ فشار قوی را در ایستگاه های برق، نیروگاه ها و خطوط انتقال بر عهده دارد؛ و ممکن است در برخی شرایط مثل عبور جریان اتصال کوتاه با دامنه بالا یا نامتعادلی جریان یا کلیدزنی در شرایط نامناسب در شبکه قدرت اتفاق بیفتد، که بر اثر آن ترانسفورماتور جریان اشباع مغناطیسی شود.

وی افزود: بروز اشباع می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی از جمله وقوع خطا در حفاظت واحد، خطا در عملکرد فانکشن هایی مثل باز بست یا اختلال در ذخیره اطلاعات در ثبات‌ها شود. برای جلوگیری از این مشکلات در این اختراع روشی ارائه شده است که مانع وقوع اشباع در ترانسفورماتور جریان می شود.

وی در ادامه گفت: با استفاده از دستگاه ساخته شده نیاز به تعویض ترانسفورماتورهای جریان در بسیاری از موارد از بین می رود؛ بنابراین با توجه به قیمت بالای ترانسفورماتورهای جریان، باعث صرفه جویی مالی زیادی ایجاد می شود.

لازم به ذکر است که این اختراع نتیجه کار تحقیقاتی مشترک سه ساله محققین دانشگاه سمنان و برق منطقه ای سمنان است.

       

 

 

گروه خبری :اخبار, اخبار تصویری    چهارشنبه ٢ مهر ١٣٩٩ ساعت :١٣:٢٩     تعداد نمایش:114    کد خبر:١٠٥٥


.Copyright © 2017 Semnan University Science & Technology Park.  All rights reserved