ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1148882
 بازدید امروز : 686
 کل بازدید : 4197102
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.1572
اخبار > «راکتور بستر دوار مش بندی شده دو فازی گاز- مایع» ثبت اختراع شد.


نسخه چاپي      ارسال به دوست    

     «راکتور بستر دوار مش بندی شده دو فازی گاز- مایع» ثبت اختراع شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان، «راکتور بستر دوار مش بندی شده دو فازی گاز- مایع» توسط محققین دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز و با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان ثبت اختراع شد.

داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: این اختراع توسط آقایان دكتر امیر حیدری عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز، وحید محمدی نورالدین وند دانشجوي کارشناسی ارشد این دانشكده و دانشگاه سمنان در اداره کل ثبت اختراعات کشور به شماره 100975 به ثبت رسید.

دکتر حیدری در توضیح این اختراع گفت: امروزه افزایش کیفیت سوخت­های فسیلی، میزان عوامل سمی موجود در نفت و گاز استخراجی، همچنین فرآیند شیرین سازی­ گاز و حذف آلاینده­های مؤثر بر کیفیت هوای شهرها، ساخت نانو ترکیبات و نانو داروها، و هزاران واکنش و محصولاتی که به نحوی سطح تماس مؤثر اصلی­ترین عامل بر میزان بازده آن باشد، نیاز به سیستم­های تاحد امکان کوچک،کم هزینه و پربازده را امری اجتناب ناپذیر کرده است؛ بنابراین توسعه فرآیند و تجهیزاتی که بتوانند در رفع مشکلات مذکور و افزایش بازدهی محصولات راهگشا باشند، امری ضروری است.

وی افزود: راكتور بستر دوار با تأمین سطح تماس فوق­العاده بین فازهای گاز-مایع، تجهیز قدرتمندی برای فرآیندهای جذب، دفع و استخراج چند فازی است. همچنین میزان فضای اشغال شده توسط این دسته از راکتورها به مراتب کمتر و در اغلب موارد، اشغال فضایی کمتر از 5% در مقایسه با راکتورهای بستر ثابت برای انجام فعالیتی مشابه می‌باشد. این راکتور با داشتن مزیت هایی از جمله، مستطیل شکل بودن ورودی جریان گاز به راکتور، ساختار بستر مشبک، داشتن بستر دوار و قابلیت دو جریان همسو و متقابل، در مقایسه با سایر راکتورها بازدهی و درصد عملکرد به مراتب بالاتری را ارائه می­دهد.

ایشان این دستاورد را گام مهمی در دستیابی به دانش راکتورهای بستر دوار و افزایش بازدهی این نوع از راکتورها دانستند.

لازم به ذکر است که این اختراع دستاورد طرح پژوهشی ارائه شده در دانشگاه سمنان با حمایت مالی معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه و مدیریت امور فنآوری دانشگاه سمنان می‌باشد که در آزمایشگاه تحقیقاتی مدلسازی و شبیه‌سازی فرآیند (psmlab.ir) دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه سمنان انجام پذیرفته است.

       

 

 

گروه خبری :اخبار, اخبار تصویری    شنبه ٧ تير ١٣٩٩ ساعت :١١:٣١     تعداد نمایش:327    کد خبر:١٠٢٩


.Copyright © 2017 Semnan University Science & Technology Park.  All rights reserved